En æra er forbi på Borum Eshøj

I oktober 2025 blev det allersidste punktum sat for en fantastisk epoke med Borum Eshøj-spillene.

Hvad er det? Sådan vil mange nok spørge, hvis de er flyttet hertil inden for de seneste 30 år.

Men i 1993 og 1997 var ingen i tvivl. Dengang foregik de to største begivenheder i mange år. Masser af frivillige fra en stor egn var aktiveret, og sammen frembragte de to storslåede friluftsspil med historisk indhold. Stedet var Borum Eshøj.

”Boreas” i 1993 og ”Solvognen” i 1997 skulle efter planen have været efterfulgt af et tredje spil, ”Cumulus”.  I mange år levede håbet, men det kunne aldrig indfries, og lige siden har 500 rekvisitter og dragter fra de legendariske spil været opbevaret rundt om i området og blandt andet i et kælderrum under Sabro Korsvejskolen.

Skolen skulle nu have kælderrummet tilbage, men det lykkedes i år at give de fleste kostumer og rekvisitter videre, så de kan få nyt liv.

Modtagerne er Vejlemuseerne, Vikingemuseet Fyrkat i Hobro og SFO på Sabro Korsvejskolen. Især Fyrkatspillene på den gamle ringborg fra vikingetiden har i mange år været meget populære. Spillet i 2026 hedder Midgårdsormen.

I vores område var Borum Eshøj-spillene en central del af lokalsamfundet og samlede i hundredevis af lokale kræfter på tværs af to kommunegrænser. Det vidnede spillene, de smukke dragter og de fine rekvisitter om. Nu bliver alle de frivillige æret, ved at det kommer videre og bliver brugt igen.

Billederne af den røde heldragt og den blå kjole er sammen med mange andre taget til Lokalhistorisk Arkiv af Dan Hune. Den blå kjole blev båret af en vølve, den røde heldragt symboliserer ild og vand.

Se mere på

www.borum-lyngby.dk

www.eshoejhuset.dk

Bogen om Borum side 326 ff.